Facebook

Narkoman

Przedstawiamy opowieść dotykającą problemu uzależnień, w szczególności stosowania nagminnie już przez Młodych Ludzi narkotyków.

Sztuka pokazuje życie Gabriela, jego pierwszy kontakt z nałogiem, przyczyny, skutki uboczne używania narkotyków. Spektakl sygnalizuje jak rozpoznać, że jest się uzależnionym i jakie są sposoby wyjścia z uzależnienia. Poruszamy tutaj temat palenia marihuany – popularnego środka odurzającego i trującego, zawierającego THC i benzylopiperazynę (BZP), którą spotykamy już we wszystkich rodzajach narkotyków.

Efekty działania BZP są bardzo podobne do amfetaminy i obejmują pobudzenie, euforię, zwiększenie koncentracji oraz ogólne uczucie przyjemności. Odbiór bodźców zewnętrznych, jak dotyk czy muzyka, może być zintensyfikowany pod wpływem BZP. Czas działania waha się zależnie od przyjętej dawki, ale zwykle mieści się w granicach 6-10 godzin. Piperazyny zwykle mają więcej efektów ubocznych niż pochodne fenyloetyloaminy, w przypadku BZP są to: drgawki, podniesienie temperatury ciała, uczucie zagubienia, psychozy, bezsenność (czasem mogąca trwać nawet 3 doby po przyjęciu dawki), tachykardia, mdłości, wymioty i bóle głowy.
Za działanie psychotropowe marihuany odpowiada głównie tetrahydrokannabinol (THC) i inne kannabinoidy. Pamiętajmy o tym, że marihuana w postaci naturalnej nie występuje w Polsce – jest nieosiągalna!! Bardzo często dilerzy nasączają liście pokrzyw i innych traw BZP lub inną trującą substancją osiągając efekty odurzające, a w połączeniu z alkoholem – śmierć.

Szanowni Państwo, temat bardzo trudny staramy się przedstawić poprzez ukazanie kilku dni z życia Młodego Człowieka, który z kilku powodów sięga po narkotyki.
Pokazujemy również zachwiany kontakt z Mamą Chłopca i relacje z kolegami.
Spektakl zawiera również elementy komedii dla rozładowania napięcia.

Podczas całej sztuki teatralnej toczy się walka o duszę Chłopca, za jego plecami Anioł i Diabeł próbują nakłonić go do wybrania sugerowanej przez nich drogi życia lub śmierci.

Spektakl oceniony przez Widzów jako zaskakujący i rzeczywisty, a jednocześnie pokazujący współczesne problemy, które mogą nagle dotknąć każdego. Kontakt i rozmowy z Widownią w trakcie spektaklu nakłonią do rozmyślań na temat własnej wartości i celu życia.

Tematy podejmowane w sztuce:

  • Szkodliwość palenia marihuany
  • Szkodliwość łączenia alkoholu z narkotykami – w efekcie śmierć
  • Szkodliwość palenia tytoniu
  • Relacje: Chłopak – Dziewczyna
  • Relacje Rodzica z Dojrzałym Dzieckiem

Spektakl nie jest wykładem!

70 minutowe przedstawienie pozostanie na długo w pamięci Młodych Ludzi, a to za sprawą doboru treści oraz obsady sztuki teatralnej.
Dekoracje i kostiumy dostosowane do potrzeb scenariusza.
W trakcie spektaklu wykonywane są utwory „na żywo”.

Więcej materiałów (zdjęcia i relacje z przedstawień) znajdą Państwo na naszym profilu Facebook. Zapraszamy również do umawiania spektakli telefonicznie pod nr. 605-260-103

Opracowanie:

Plakat: Agata Krzyżanowska Ilustrator
Scenariusz : Monika Mikołajczyk, Piotr Maszorek , Remigiusz Pilarczyk
Reżyseria: Remigiusz Pilarczyk,Piotr Maszorek , Przemysław Sowa , Agnieszka Kowalczyk
Muzyka: Michał Makulski
Dekoracje: Jadwiga Krzyżanowska
Dźwięk: Przemysław Lesiecki

Postaci, występujące w spektaklu:

Młody Człowiek
Marcin
Anioł
Diabeł

Grupa docelowa, do której adresowany jest spektakl:

Klasy IV-VIII

Opinie organizatorów