Facebook

Nygusek

Warto przeczytać przecież to zajmie chwileczkę, a jakże się opłaca:

Nygusek kto to taki? A to dopiero niespodzianka.
Nygusek to Kurka pełna cech ludzkich mieszkająca na podwórku, a jak sam tytuł mówi Nygusek to ktoś leniwy. Lenistwo drodzy Państwo ma różne oblicza, ojojoj różne. Pytacie jakie? To wam opowie historia pewnej Kurki.
Kurka mieszka wraz z Dziadkiem na wsi. Jest leniwa, ponieważ nikt nigdy od niej niczego nie wymagał. Pewnego dnia Dziadek udaje się na pole szukać jajka, które lis skradł z kurnika. Zostawia Kurce listę zadań do wykonania. Kurka po zapoznaniu się z listą dochodzi do wniosku, że wykona je wszystkie. Zadania okazują się być bardzo trudne, ponieważ podlanie ogródka jest wyczerpującym zajęciem.
Kurka udaje, że pracuje i często odpoczywa. Kiedy przechodzi do kolejnego zadania jakim jest pielenie ogródka popełnia błąd.
Zamiast wyrywać pokrzywy zaczyna ciągnąć słonecznik, który wcale nie ma ochoty zostać wyrwany. Mądra roślinka wymyśla na poczekaniu podstęp, dzięki któremu zostaje pozostawiono w spokoju i może rosnąć dalej w ogrodzie.
Całej komedii przygląda się Kocur, który od dłuższego już czasu ma ochotę zjeść Kurkę, oczywiście z rożna. Kot posiadający ludzkie cechy tak jak Kurak zaczyna grę. Planuje zasadzkę i zaprasza Kurkę do wspólnej wędrówki po słodkie torty rosnące na drzewie. Po wielu zabiegach udaje się Kotu wyciągnąć Kuraka z podwórka, ale jego plan spełza na niczym, gdyż tort rosnący na drzewie spada mu na głowę i Kot traci pamięć.
Po ocuceniu Kot nie bardzo wie kim jest, ale Kurka zgodnie z tym co Kot wcześniej nakłamał utwierdza go w przekonaniu, że jest on kurką, która zmieniła kolor bo wpadła do komina. Kot i Kurak wracają z tortem do Kurnika gdzie w ukryciu czeka Lis przyjaciel Kota.
Lis ma nadzieję, że plan się udał i Kot prowadzi Kurkę wprost na ruszt. Tak się jednak nie dzieje o czym Lis przekonuje się rozmawiając z Kotem, który twierdzi, że jest Kurką.

Przezabawna sytuacja pokazuje Dzieciom jak kłamstwo nie popłaca, a lenistwo doprowadza do zepsucia i braku serca dla innych. Zastosowanie tutaj ma przysłowie „Nie czyń drugiemu co tobie niemiłe”
Lenistwo Kurki wyprowadza z równowagi nie tylko Kota, ale i Lisa i dzięki temu Lis ucieka rozpaczając, że stracił przyjaciela Kota. Kot po niezwykłych przygodach przypomina sobie, że jest Kotem i próbuje naprawić wszystkie swoje psoty i kłamstwa. Kurka natomiast dowiaduje się, że w życiu nie wolno ufać obcym i przyjmować od nich prezentów. Nygus przeobraża się w pracowitego kurczaczka, bardzo rozsądnego oraz odpowiedzialnego. Słonecznik pokazuje Nygusowi drogę i pomaga w metamorfozíe.
Przygody Kota, Kurki i Lisa to również pokazanie Dzieciom co może zaszkodzić zdrowiu tak jak np. trujące rośliny, papierosy, alkohol, których nie należy spożywać ani używać.

Pewne elementy dostosowane do grup wiekowych wizualizujemy.

Kostiumy bardzo pięknie oddają postacie Kota, Kury, Lisa. Dekoracje ogrodu, domu, kwiatów, lasu dopełniają wspaniałą atmosferę baśni.
Tradycyjnie wspaniała muzyka i piosenki pełne rytmów okraszą baśń.

Serdecznie zapraszamy do oglądania fantastycznych przygód pełnych żartów i śmiechu.

Możliwość zamówienia spektaklu w wersji dla dzieci oraz w wersji dla młodzieży.

Więcej materiałów (zdjęcia i relacje z przedstawień) znajdą Państwo na naszym profilu Facebook. Zapraszamy również do umawiania spektakli telefonicznie pod nr. 605-260-103

Opracowanie:

Plakat: Agata Krzyżanowska Ilustrator
Scenariusz : Monika Mikołajczyk
Reżyseria: Remigiusz Pilarczyk,Piotr Maszorek
Muzyka: Michał Makulski
Dekoracje: Jadwiga Krzyżanowska

Postaci, występujące w spektaklu:

Kurka Pazurka
Kot Trzpiot
Lis
Słonecznik
Dziecko z widowni

Opinie organizatorów